تاریخ اهل بیت(ع)

تاریخ اهل بیت(ع)

درگذشت حضرت زینب سلام الله علیها

در مورد علت درگذشت حضرت زینب(سلام الله علیها) علت اصلی وفات ‌‌ام المصائب حضرت زینب (سلام‌الله‌علیها) کاملا مشخص نیست و در این باره احتمالات مختلفی وجود دارد. باید گفت: براساس برخی از نوشته‌ها آن حضرت مریض شد و به طور طبیعی وفات کردند.(1)

نام گذاری امام علی (ع)

در امالی شیخ صدوق نیز آمده است: " فاطمه بنت اسد می گوید : چون خواستم - از خانه خدا - بیرون آیم، یک هاتفی آواز داد: ای فاطمه! نامش را علی بگذار که او علی است و خدای اعلی می فرماید من نام او را از نام خود گرفتم و به ادب خود تادیبش نمودم و غامض علم خود را به او آموختم و اوست که بت‏ها را در خانه من می شکند و او است که در بام خانه‏ام اذان می گوید و مرا تقدیس و تمجید می کند خوشا بر کسی که او را دوست دارد و فرمان بردار و بدا بر کسی که او را دشمن دارد و نافرمانی کند". (3)

کوثر بودن حضرت فاطمه سلام الله علیها

پیامبر فرمود: اگر همه نیكی‌ها و خوبی‌ها و ارزش‌های عالم به صورت یك شخص در آید، آن شخص فاطمه(س) است، بلكه برتر و بزرگتر است. " ولو كان الحسن شخصا لكان فاطمه بل هی اعظم"

نزول ملائكه به حضور فاطمه علیهاالسلام و سخن گفتنشان با آن حضرت

امام باقر علیه السلام مى فرمایند: چون خداوند اراده كرد كه مصحف فاطمه را به آن حضرت بفرستد، به جبرئیل، میكائیل و اسرافیل دستور داد آن را به فاطمه علیهاالسلام برسانند و این قضیه در نیمه ى شب جمعه اتفاق افتاد، آنان در حالى فرود آمدند كه آن بانو مشغول عبادت الهى بود. پس از عرض سلام به او گفتند: (خدا) بر تو سلام مى فرستد، آنگاه مصحف را به وى تحویل دادند.

ولادت حضرت زهرا (سلام الله علیها)

حضرت خديجه عليها السلام به زنان قريش و بني هاشم پيغام داد كه زمان وضع حمل من نزديك است، مرا در اين امر ياري نماييد، ولي آنان پاسخ دادند: اي خديجه! چون تو در ازدواجت از سخنان ما سرپيچي نمودي، و محمد يتيم را به همسري برگزيدي، ما نيز تو را ياري نمي كنيم. خديجه از اين جواب سخت غمگين و ناراحت شد، در اين هنگام چهار زن، همانند زنان بني هاشم وارد شدند، در حالي كه خديجه از ديدن آنان هراسان شده بود.