نماز و ارتباط با خداوند

پرسش :
دخترم از وقتی که به سر کار می رود نماز نمی‌خواند. ایشان با اینکه اهل رعایت حجاب و روزه است ولی نماز نمی‌خواند؛ نمی‌دانم چکار کنم؟
 
پاسخ :
دعوت دیگران به ویژه فرزندان، به نماز و ارتباط با خداوند، کاری ارزشمند و از برجسته‌ترین و متعالی‌ترین کارها است.
توصیه ما به شما این است که :
هر شخصی یک نقطه پذیرش و به قول معروف «رگ خوابی » دارد، سعی کنید این رگ خواب و نقطه پذیرش دخترتان را به دست آورید. از این کانال وارد شوید و هدف خود را تعقیب کنید. به صرف این که باید شخصی را هدایت کرد، بسنده نکنید؛ بلکه با مطالعه روی خصوصیات وی، راه نفوذ در او و جلب نظر او را به دست آورید و اقدام کنید. دقیقاً باید راه‏ های نفوذ و تأثیرگذاری بر دخترتان را بشناسید. متناسب با آن برنامه‏ ریزی کنید.
البته هیچگاه در مورد بحث نماز با ایشان تندی و ناراحتی نداشته باشید. سعی کنید وقتی گفتمان به بحث و تندی منجر می شود، بحث را ادامه ندهید. بلکه زمان و مکان را بسنجید و در یک فرصت مناسب که رگ خوابشان دست شماست، قبل از هر چیزی ویژگیهای مثبت او را به رخشان بکشانید که فلانی شما که این خوبی ها را دارید، به نظر شما در فلان قضیه، بهتر نبود این گونه عمل می شد، یا بهتر نبود این گونه عمل نمی شد، یعنی قدم بعدی حالت مشاوره ای و از پایین به بالاست، تا بتوانید با این نوع گفتمان، تاثیر گذار باشید.
توجه داشته باشید که گرد داخل کپسول، تلخ است اما پوشش کپسول، خوردن آن را آسان کرده و مانع احساس تلخی آن توسط بیمار می‌شود. در زندگی باید سعی کنیم تذکرمان به دیگران کپسولی باشد. اگر لازم شد گاهی به کسی تذکر جدی دهید، اولاً حتی‌المقدور تذکر خود را طولانی نکنید بلکه خیلی کوتاه بیان کنید تا زمینه پذیرش در آن شخص ایجاد شده و زمینه لجبازی در او کمرنگ شود. ثانیاً تذکر خود را خیلی نرم و با ژست مهربانانه بیان کنید تا تلخی آن‌، برای دیگران شیرین گردد. حتماً پس از تذکر خود، فضا را به فضای طبیعی و عادیِ قبل از تذکر برگردانید یعنی تذکر شما نباید باعث شود که رابطه گرم و صمیمی شما حتی در زمان کوتاه، قطع گردد. یعنی‌ پس‌از تذکر خود، همه چیز را فراموش کنید و انگار نه انگار که گلایه داشتید و تذکر دادید.
نکته دیگر آن است که تبلیغ عملی داشته باشید؛ خودتان به نماز اول وقت اهمیت دهید، نیکی و احسان به او را بیشتر کنید، با محبت و کنار گذاشتن بحث و مجادله، به گونه‌ای با دختر خود رفتار کنید که جذب اخلاق شما گردد.
پس نخست با محبت در قلب او بنشینید. آن گاه همه وجودش را در اختیار بگیرید. آن موقع است که او حاضر می‌شود با هم بنشینید، درد دل کنید و در این فرصت‌های طلایی است که می‌توانید در این زمینه با ایشان صحبت کنید. البته زیاد تکرار نکنید و زیاد تذکر ندهید.
بنابراین در هیچ یک از مراحل ارشاد و راهنمایی از برخورد نیک و ملاطفت آمیز و احترام نهادن دور نشوید، بلکه تبلیغ عملی داشته باشید.