کسی که ادعا میکنه بعضی مواقع صدای قرآن خوندن میشنوه؟

شنيدن صداي قرآن از دختر خواب

پرسش:

با عرض سلام و خسته نباشید. خانمی ادعا میکنه که صدای دخترش رو گاهی میشنوه که قرآن میخونه در صورتی که دخترش خوابیده و یا اصلا خونه نیست. این موضوع خیلی کم پیش میاد یه مدت حدود تابستون 94 می شنید و اخیرا هم می شنوه ولی خیلی به ندرت و کم که جمعا شاید ده بار بشه اما واضح می شنوه و معمولا سپیده دم و بامداد نزدیک اذان صبح (قبل یا بعد اون) میشنوه بعضی اوقات تا چند دقیقه هم ادامه پیدا میکنه. خانومه خودش حدود 50 سالشه و در جوانی(شاید بشه گفت) کراماتی شاهد بوده، چندان پاک و با ایمان نیست که به مومن بودن و پاکی شهرت داشته باشه، یه خانم عادی. دخترش نماز صبح هاش بموقع است و شاید اعتقاداتش نسبت به مادرش قوی تر باشه، قرآن میخونه ولی عادت نداره تو جمع یا پیش کسی یا حتی تو اتاق تنها، بلند بخونه، آرومه. چه دلایلی می تونه داشته باشه؟! آیا توهم خانمه است؟ یا برای دیگران هم اتفاق افتاده!؟


پاسخ:
سلام بر شما پرسشگر محترم و بزرگوار


اگر بخواهيم درباره شخص خاص صحبت كنيم بدون بررسي هاي باليني و تاريخچه زندگي و توجه به حالات معنوي و سبك زندگي غیرممكن است. ولي در كل چنين حالاتي مي تواند علل مختلفي داشته باشند:
1- تداعي افكار و تصاوير ذهني (نوعي شرطي شدن)
2- انتظارات خاص ويژه
3- خالپردازي ها و افكار روزانه (گاهي سخنراني ها و كتاب ها و مباحث و گفتگوها مي تواند سبب خيالپردازي و بعد توهم شنيداري يا ديداري شود
4- حقيقت: واقعا ممكن است فرزندش قرآن بخواند در خواب
5- توهم شنيداري (بيماري اسكيزوفرني، باي پلار يا دوقطبي، و مصرف مواد مخدر توهم زا مانند مسكالين و...)
6- خطورات نفساني و شيطاني: گاهي جنيان شرور و شيطان از اين الهامات و وسوسه ها دارد يعني تا بعد از آن فرد يا افراد ديگري كه به اين فرد اعتماد مي كنند را به دنبال خود بكشاند.
7- تركيبي از موارد بالا
توضيح چند نكته مهم
1- شما يك كوه يخ را در نظر بگيريد كه قسمت اعظم آن زير آب است در روان شناسي شخصيت به اين كوه يخ تشبيه مي شود كه ضمير هشيار قسمت روي آب است و قسمت ناهشيار زير آب.
در بخش ناهشيار اتفاقات زيادي مي افتد يعني اگر ما رايانه را خاموش مي كنيم و پردازش اطلاعات را بلوكه مي كنيم مغز موقع استراحت يا موقع خواب بلوكه نمي شود و همچنان به پردازش ادامه مي دهد. اگر مدتي استمرار داشته باشيد در حفظ قرآن و شنيدن قرآن به اين اذعان خواهيد كرد كه مغز خودش مرور خودش را دارد. و ما گويي صداي افكارمان را مي شنويم و يا شنيده هاي قبلي را تداعي مي كنيم.

2- نكته بعد اين كه خيالپردازي چيزي نيست كه عجيب باشد و ما در ذهن ديگران نيستيم شما در يك كلاس درس نشسته ايد و استاد تدريس مي كند به خيال اين كه 30 نفر گوش مي كنند ولي هر كدام در خيال پردازي خود فرو رفته اند. اگر خيال پردازي و قوه واهمه قوي تر عمل كند ما دچار توهم هم مي شويم مثلا واقعا وقتي از تنهايي مي ترسيم با تكان خوردن لباس سفيد روي پشت بام همسايه واقعا باور مي كنيم كه كسي يا روحي يا جني را ديده ايد و حاضريد با ان باور خيالي خود قسم هم بخوريد.
يا يك سرباز تنها واقعا ممكن است احساس كند كه كسي را مي بينيد به سمت او مي آيد و اگر ترس بر او غلبه كند ممكن است تيراندازي هم بكند.
يا يك مادري كه ماه ها است منتظر امدن دخترش به خانه سالمندان ممكن است واقعا بارها برگردد به سمت در نگاه كند و قسم هم بخورد كه صداي دخترش را شنيده است.
البته گاهي توهم هاي گذارا در كار است مانند وقتي كه ما عزيزي را از دست داده ايم و از بس اين مصيبت براي ما رنج آور است گرفتار توهم هاي ديداري و شنيداري مي شويم و تصور مي كنيم كه واقعا متوفي را ديده ايم و يا صدايش را شنيده ام

3- جن هم موجودي است كه مانند موجودات ديگر با ما همزيستي دارد و كافر و مؤمن دارد. بزرگان با توجه به معارف دين مي گويند آنها با «مؤمن»كاري ندارند مگر اين كه كسي آنها يا فرزندانشان را به زحمت بيندازند. دود كردن كندر، صدقه دادن و قرآنها، دعاهاو نمازها و اذان هايي كه مي خوانيم خود دفع كننده شرور است و رفع كننده بلاها است به خصوص سوره ناس، فلق و آيت الكرسي. بنابراين نبايد درباره شرور اجنه نگران باشيم.

بله اگر ما با دوري از اهل بيت و قرآن زمنيه هايي ايجاد كنيم بعيد نيست شيطان ها بخواهند ذهن ما را مشغول كنند و يا ابتدا الهاماتي درست داشته باشند. البته حديث نفس و خطورات شيطاني را مي توانيم با مراقبت هاي ديني مديريت كنيم (بنابراين جاي نگراني نيست).[1]4- بحث عرفاني در اينجا مطرح است و آن قدرت روحي افراد است كه اين كار خواص است. مثلا در برخي از مناطق جنگي سربازاني پيوسته از منطقه اي صداي دعا و قران مي شنيدند و اين بارها و بارها براي سربازان مختلف تكرار شده بود. وقتي ان محل را كنده بودند با شهداي مواجه شده بودند كه دست جمعي دفن شده بودند.
استاد فياضي مي گفت. فرزند يكي از علما پدرش پرسيده بود كه آيا مرگ اختياري يا جدايي روح از بدن به صورت اختياري امكان دارد بعدا يك لحظه ان عالم با اختيار خود روحش را جدا كرده بود و از ان سمت اتاق فرزندش را صدا زده بود احمد احمد ...
يا معروف است بين علما كه آيت الله بهجت بعد از چند ساعت كار علمي مقيد بودند قبل از اذان خواب قيلوله بروند برخي مي رفتند نزد ايشان و از ايشان سؤالات علمي مي پرسيدند و ايشان پاسخ مي دادند.
البته اين كه اين دختر يا اين خانم چنين قابليت هايي دارند كه مورد توجه خداوند قرار گرفته باشند نياز به بررسي است. به هر حال ما نبايد براساس ظنيات خود تصميمات مهم بگيريم يا به كسي زياد خوش بين شويم يا بدبين.
موفق باشيد

1. ر.ك مشاوره زير گنبد فيروزه اي، ج2، نشر مركز مشاوره و روان درماني مأوا
https://t.me/moshaveremava/520
...
منبع
انجمن گفتگوي ديني، بخش مشاوره، كارشناس حامي: 1396/7/20
http://www.askdin.com/showthread.php?t=55267&p=949178&viewfull=1#post949178