چرا امام حسین (ع) اینقدر از مردم طلب کمک می کند؟

سؤال:
چرا امام حسین (ع) اینقدر از مردم طلب کمک می کند؟

پاسخ:
برای درک این مسئله باید به چند مطلب توجه کرد:
- امام از آینده‌ای که در انتظار ایشان بود، آگاه بودند و می‌دانستند که به شهادت خواهند رسید و خانواده‌ی ایشان نیز به اسارت خواهند رفت، بنابراین طلب کمک از دیگران نمی‌تواند از روی نیاز باشد، زیرا که امام به آنچه اتفاق خواهد افتاد، آگاه بودند.

- اما چرا امام افراد مختلف را به یاری دعوت کردند؟ در پاسخ به این سوال باید به این مسئله توجه کرد که بودن با امام راه سعادت است و ماندن در جبهه دشمن و یا اینکه سکوت کردن و گوشه‌نشینی و عافیت طلبی، خسران و شقاوت است. امام با دعوت خود، در پی این بود که عده‌ی بیشتری را هدایت کند و آن‌ها را از ضلالت و گمراهی به دور دارد. این مسئله در گفتار منسوب به جناب حر که پس از متحول شدن، بیان می‌کنند که «خود را میان بهشت و جهنم می بینم» نیز وجود دارد که حقیقتا پیروی از امام و بودن در رکاب او، راه هدایت و سعادت است و از این رو است که امام مردم را به همراهی با خود دعوت می‌کند تا در میان بهشت و جهنم، به سوی بهشت حرکت کنند و در صف جهنمیان نباشند.

- مسئله دیگر این است که هرچه دامنه دعوت امام بیشتر می‌شد، شرایط موجود برای بسیاری از مردم آشکار‌تر می‌شد و این سوال مهم در اذهان بیشتری مطرح می‌گشت که چه شده است که نوه عزیز و دردانه رسول خدا، پس از پنجاه سال از رحلت ایشان، چنین مورد ظلم و ستم و تعدی قرار گرفته است. حسین {ع} کههمواره در آغوش پیامبر و یا بر شانه ایشان سوار بود و پیامبر او را کشتی هدایت نامیده بود، چه شده است که امروز در برابر فردی قرار گرفته است و از مردم طلب یاری می‌کند؟ آن فرد مقابل (یزید) کیست و چگونه جرأت کرده که متعرض حسین بن علی (ع) با آن جایگاه ویژه شود؟ مسائل و سوال‌های مهم این چنینی در پی دعوت امام در اذهان مردم پدید می‌آمد و کم کم مردم به این نتیجه رسیدند که یزید که خود را خلیفه و جانشین پیامبر می‌داند، کاملا بر خلاف منش و سنت پیامبر عمل می‌کند و جسارت را به جایی رسانده است که متعرض امام حسین (ع) که پیامبر برای او جایگاه والایی ترسیم کرده بود، شده است. این دعوت‌ها در واقع روشنگری‌هایی بود که نتیجه آن را در رسوایی و مفتضح شدن یزید می‌بینیم و این مسئله به وسیله حرکت امام و دعوت او به خوبی تبیین شد کهخلافت رسول خدا غصب شده است و خلفای موجود، جانشین‌های پیامبر نیستند بلکه بر خلاف معارف اسلامی و سنت نبوی حرکت می‌کنند.

http://www.askdin.com/showthread.php?t=30577&p=429138&viewfull=1#post429138