اگر امام حسین (علیه السلام) در زمان امام علی (علیه السلام) بودند با شیخین مثل امام علی (علیه السلام) بیعت ظاهری می‌نمودند؟! و اگر امام علی (علیه السلام) در زمان یزید بودند آیا مثل امام حسین (علیه السلام) بیعت نمی‌کردند؟

سؤال:
اگر امام حسین (علیه السلام) در زمان امام علی
(علیه السلام) بودند با شیخین مثل امام علی (علیه السلام) بیعت ظاهری می‌نمودند؟! و اگر امام علی (علیه السلام) در زمان یزید بودند آیا مثل امام حسین (علیه السلام) بیعت نمی‌کردند؟
در اخبار آمده «هر امامی بیعتی با طاغوت زمانش دارد بجز امام 12
(علیه السلام)»! یعنی اگر متجاهر به فسق بودند نباید بیعت کرد ویا .....؟

پاسخ:
نور وجودی ائمه اطهار (علیهم السلام) واحد است، ائمه اطهار (علیهم السلام) با توجه به اینکه نور واحد هستند کمالات وجودی این بزرگواران نیز برابر است، هر امامی اگر در شرایط امیر المومنین علی (علیه السلام) بود همان کاری را می‌کرد که حضرت علی (علیه السلام) کردند همچنان که هر امامی در شرایط امام حسین (علیه السلام) بود قیام می‌فرمود.
ائمه (علیهم السلام) هیچ فعلی انجام نمی‌دهند مگر با اذن الهی؛ قیام و قعود این بزرگواران باذن الله صورت می‌گیرد لذا محال است امام علی
(علیه السلام) در شرایط امام حسین (علیه السلام) باشد و قیام نکند و یا امام حسین (علیه السلام) در شرایط امام علی (علیه السلام) باشد و بیعت نکند. اگر این بیعت می‌کند باذن الله است و اگر آن یکی قیام می‌کند نیز باذن الله است؛ هر دو خواست الهی است و رضایت الهی در این کار است.
روایتی که ذکر کردید لطفا منبعش را ذکر بفرمایید تا صحت و یا سقم این موضوع بررسی شد اما بر فرض صحت روایت، امام حسین (علیه السلام) نیز بعد از شهادت برادر بزرگوارش امام حسن مجتبی (علیه السلام) 12 سال در صلح بودند چون تاریخ شهادت امام حسن (مجتبی علیه السلام) سال49 هجری قمری بوده و واقعه عاشورا سال 61 هجری قمری رخ داد با این حساب امام حسین (علیه السلام) در حدود 12 سال در صلح بودند ولی هنگامی که اسلام را در خطر نابودی دیدند دست به قیام زده و این فاجعه عظیم تاریخی رخ داد.

http://www.askdin.com/thread44319.html