چرا صفت صادقیت در وجود نازنین امام ششم (علیه السلام) ظهور و بروز پیدا کرده است؟

سؤال:
با توجه به این که همه ائمه (علیهم السلام) صادق (راستگو) هستند، چرا صفت صادقیت در وجود نازنین امام ششم (علیه السلام) ظهور و بروز پیدا کرده است؟

پاسخ:
امام سجاد عليه السلام روايت مى‌كند كه رسول اكرم (صلی الله علیه و آله) فرمود: «هنگامى كه پسرم جعفر بن محمد ... متولد شد، نام او را «صادق» بگذاريد؛ چرا كه به زودى، از نوه‌هاى او شخصى به نام جعفر، ظهور مى‌كند و به دروغ ادعاى امامت مى‌كند، از اين رو نام او جعفر كذاب است. (منظور از جعفر كذاب، يكى از فرزندان امام هادى (عليه السلام) است كه به دروغ ادعاى امامت كرد، و با طاغوتيان همكارى مى‌نمود.)

ابو خالد كابلى مى‌گويد: به امام سجاد (عليه السلام) عرض كردم: امام بعد از شما كيست؟ فرمود: پسرم، محمد است كه علم را مى‌شكافد و بعد از او جعفر است كه نامش در آسمان، «صادق» است.

عرض كردم: چرا تنها نام او صادق (راستگو) است با اين كه همه شما صادق هستيد؟
فرمود: پدرم، از پدرش نقل كرد كه رسول خدا (صلی الله علیه و آله) فرمود: «هنگامى كه پسرم جعفربن محمد متولد شد، نام او را صادق بگذاريد؛ زيرا نام پنجمين فرزند او (پسر امام هادى عليه السلام) جعفر است، كه به دروغ ادعاى امامت مى كند، از اين رو در نزد خداوند، به نام جعفر كذاب است...»
بنابراين از آنجا كه امام صادق (عليه السلام) هم‌نام فرزند ناخلف امام هادى، جعفر است، براى اينكه بين اين دو نفر بر اثر تشابه اسمى، اشتباهى رخ ندهد، امام ششم به عنوان جعفر صادق، ناميده شد، و اين نام را رسول خدا (صلی الله علیه و آله) براى او انتخاب كرد و اين انتخاب پيام آور آن است كه امام صادق (عليه السلام) در گفتار و رفتار و همه شيوه‌هاى زندگى راستگو و درستكار است. و نام فرزند امام هادی (علیه السلام) جعفر کذاب گذاشته شد ؛چرا که در پی ادعای امامت و جانشینی امام حسن عسکری (علیه السلام) بود تا جایی که وقتی امام حسن عسکری (علیه السلام) به شهادت رسید، جلو آمد تا بر جنازه وی نماز بخواند که به یکباره وجود نازنین امام زمان (عجل الله تعالی فی فرجه) او را کنار زد و بر جنازه پدر نماز خواند.

 

منبع:
1. مجلسی، محمد باقر، جلاء العیون، ج 3، ص 693.

http://www.askdin.com/thread22273.html