ازدواج با دختری كه عمل زيبايی انجام داده!

پرسش:

با دختر خانمی آشنا شده ام که دختر معتقد و مؤمنی هستند و تقریباً از نظر اعتقادی سازگاری داریم و براشون مباحث اعتقادی مهم هست، ولی ایشان عمل جراحی زیبایی انجام داده و تمایل دارند که در آینده نیز چنین کاری رو حتماً انجام خواهند داد که من علاقه ای به این کار ندارم.

تمایل شخصی من این هست که همسر آینده ام جراجی زیبایی ای (بوتاکس و مانند آن) نداشته باشند و چهرۀ واقعی و ساده خودشان باشند؛ البته ایشان استدلالشان این است که این کار از نظر مرجع تقلیدشان ایرادی ندارد و نیز از آنجا که نقاب به چهره می زنند نامحرم چهرۀ ایشان را نمی بیند.

شدیداً دچار سردرگمی هستم، لطفاً راهنمایی بفرمایید؟

 

پاسخ:

متأسفانه در سال های اخیر زنان و دختران ایرانی به جراحی زیبایی نوعی عطش و گرایش شدید پیدا کردند؛ البته پژوهشگران مختلفی به بررسی علت و دلایل این پدیده نوظهور پرداخته اند.

معمولاً افرادی که سطوح بالاتری از نارضایتی بدنی دارند، به میزان بیشتری از راهبردهای مقابله ای بازسازی ظاهر خویش نظیر جراحی زیبایی استفاده کرده اند.

در این میان تبلیغات کاذب رسانه ای، القای اعتماد به نفس و خودپنداره پایین به مخاطبان برای عرضه و فروش بیشتر محصولات ضدلاغری، انجام جراحی های زیبایی، کاشت مو و... برای درآمدزایی بیشتر بی تأثیر نبوده است.

به هر حال، دختری که شما با وی آشنا شده اید و قصد ازدواج با وی را دارید، ممکن است تحت تأثیر همین عوامل به جراحی زیبایی روی آورده باشد و بر انجام دوبارۀ آن مشتاق باشد؛ البته این مسئله به تنهایی باعث نمی شود که شما آن را با موضوع ازدواج تان گره بزنید و از ازدواج با چنین دختری منصرف شوید؛ بلکه باید باعث شود که شما در انتخاب همسر بیشتر دقت کنید و با استفاده از مشاورۀ پیش از ازدواج(Pmc) از میزان تناسب و همخوانی یکدیگر در معیارها و ملاک های ازدواج و صحت و سلامت ازدواج تان مطمئن گردید و آنگاه در صورت تأیید صحت و سلامت ازدواج تان توسط کارشناسان و مشاوران ازدواج برای ازدواج اقدام نمایید.

اساساً یک ازدواج درست و پایدار که آرزوی هر جوانی است، مراحلی دارد:

مرحلۀ اول، بعد از انجام خواستگاری تحقیقات محلی است که از محل زندگی، محل تحصیل و محل کار طرفین انجام می پذیرد.

مرحلۀ دوم، گفتگوی طرفین و صحبت های اولیه برای آشنایی بیشتر دختر و پسر باهم است که بهتر است حدود هفت جلسۀ دو ساعته تحت اشراف و نظارت خانواده ها برگزار شود. در این مدت خانواده ها نیز تا حدودی باهم آشنا می شوند.

مرحلۀ آخر، مهمترین مرحله است که در آن دختر و پسر در مشاورۀ پیش از ازدواج(Pmc) شرکت می کنند تا همخوانی و مطابقت دختر و پسر در زمینۀ ویژگی های روانشناختی ـ شخصیتی، زیستی، نگرشی، اجتماعی، فرهنگی، تحصیلی و خانوادگی زیر نظر روانشناس حاذق و باتجربه مورد بررسی قرار گیرد.

روال مشاورۀ پیش از ازدواج(Pmc) بدین گونه است که طرفین بعد از آشنایی های اولیه که با اطلاع و زیر نظر خانواده ها صورت می گیرد و معمولاً چند جلسه به طول می انجامد به یک مشاوری که متخصص در امر مشاورۀ قبل از ازدواج است مراجعه می نمایند و ایشان با تسلط بر آیتم های تعیین کننده ای چون تاریخچۀ خانوادگی طرفین و خاطرات دوران کودکی آنها و اجرای تست های مختلف نظیر تست های کتل و گلاسر و Ass و یا سایر تست هایی که بومی شده ایران است و نیز همخوانی و همسانی نگرش های طرفین در مسائل مختلف اخلاقی، اجتماعی، باورهای دینی، سیاسی و غیره که در طی چندین جلسه انجام می گیرد نظر خود را راجع به ازدواج آن دو اعلام می کند.

به یاد داشته باشید یکی از عوامل اصلی ناپایداری ازدواج ها شرکت نکردن زوجین در مشاورۀ پیش از ازدواج(Pmc) است تا همخوانی آنها در زمینۀ ویژگی های روانشناختی ـ شخصیتی، زیستی، نگرشی، اجتماعی، فرهنگی، تحصیلی و خانوادگی، مورد بررسی قرار گیرد؛ پس برای داشتن ازدواجی پایدار لازم است که دختر و پسر قبل از ازدواج به یکی از مراکز مشاوره ای و خدمات روانشناختی معتبر برای مشاورۀ پیش از ازدواج مراجعه کنند.

وقتی این مراحل را پشت سرگذاشتید و صحت و سلامت ازدواج تان به تأیید رسید؛ آنگاه می توانید با خاطری آسوده و توکل بر خدای مهربان اقدام به ازدواج نمایید؛ البته قضیه به همین جا ختم نمی شود و ان شاء الله بعد از ازدواج راه های غنی سازی زندگی زناشویی و دستوراتی که اسلام در این زمینه برای بهتر زیستن ارائه نموده به شما برای بهبود زندگی زناشویی کمک خواهد کرد.

همچنین می توانید در دوران نامزدی و بعد از ازدواج با معرفی کتاب، مراجعه به مراکز مشاوره ای و به کارگیری راهکارهایی که برای تقویت اعتماد به نفس وجود دارد به تدریج اعتماد به نفس همسرتان را تقویت کنید تا وی انگیزه ای برای انجام دوبارۀ عمل جراحی زیبایی نداشته باشد و چهرۀ واقعی خود را بپذیرد.

 

http://askdin.com/comment/1051664#comment-1051664