شناخت جنس مخالف

پرسش:
من برای ازدواج موفق نیاز به شناخت جنس مخالف دارم، در این زمینه بنده را راهنمائی کنید تا با ویژگی های شخصیتی هر دو جنس (زن- مرد) آشنا شوم.

پاسخ:
در ذات گوهر وجودی زن و مردی تفاوتی نیست، زن و مرد از یک نوع هستند و جوهره وجودی آنها این زمینه را دارد که به مراحل رشد و کمال واقعی خود برسند. زن و مرد مکمل هم هستند و در کنار هم می توانند به کمال همدیگر کمک کنند.

زن و مرد از ويژگي هاي سرشتي مشترك مثل فطرت، خداشناسي، سازگاري با دين و معرفت خير و شر اخلاقي برخوردارند. در استعدادها و قابليت ها، هر دو جنس زن و مرد از استعدادهاي مشتركي همچون استعداد كمال يابي، جاودانگي طلبي، معرفت طلبي، فضيليت خواهي، قرب به خدا، خلافت الهي، انحطاط و سقوط برخوردارند.[1]

کسب آگاهی و شناخت کافی قبل از ازدواج یک امر لازم بوده و می تواند به نوع انتخاب و حتی ادامه زندگی تاثیر بسیار بسزایی بگذارد. از این رو علاوه بر شناخت شخصیتی، موارد لازم و مهمی هم لازم است که می تواند ارزشمند باشد. شناخت نوع تفکر، باور، نوع تربیت و توجه به تناسبها و اشتراکات فرهنگی و خانوادگی یک مسئله مهمی است که در کنار شناخت کلی از روحیات جنس مخالف و ویژگی های روانشناختی لازم و ضروری است و نباید موقع انتخاب فراموش شود.

آنچه در بعد روانشناختی فردی و شخصی خانم ها مطرح است و باید آقایان دقت کنند، این است:
1. بروز عواطف و احساسات در خانم ها بیشتر است.
( نه اینکه عواطف و احساسات را مردان ندارند، بلکه نوع ابراز عواطف اغلب در خانم ها متفاوت بوده و از ظرافت خاصی برخوردار است.)

2. میل به امنیت و داشتن تکیه گاه مناسب
خانم ها معمولا دوست دارند به یک فردی تکیه کنند که به او احساس امنیت و آرامش بدهد معمولا مردانی که چنین زمینه ای را برای همسرانشان فراهم می کنند جذاب تر و موفق ترند.

3. جزئی نگر بودن خانم ها
به همین دلیل کارهای ظریف هنری و آشپزی و بافندگی و خیاطی را بیشتر دوست دارند، بنابراین باید به نوع نگاه آنها موقع ابراز نظر دقت شود که نگاه یک خانم به مسائل به طور ریز و جزئی بوده و باید از این زوایه او را محترم شمرد و بعد دیگرش این است که آقایان موقع ابراز نظر و رفتار خاص باید به جزئیات هم بپردازند که همسرشان دل خور و ناراحت نشود. البته در برخی از موارد خود نگاه جزئی لازم بوده و می توان با مشورت همسر تصمیم مناسبی را اختیار کرد.

4. واکنش های هیجانی سریع در خانم ها 
هیجان شادی، ترس، اضطراب، استرس در خانم ها سریع تر می باشد، بنابراین عکس العمل سریع از خود نشان می دهند. زنان هنگامی که اندیشه های غم انگیز و ناراحت کننده ای دارند، واکنش های هیجانی تر و احساسی تری را نسبت به مردان از خود بروز می دهند و بهتر است پاسخ مناسب دریافت کنند.

5. تایید شدن را خیلی دوست دارند.
خانم ها دوست دارند همواره از سوی همسرشان تایید شوند، هر گونه کوتاهی و بی توجهی می تواند امواجی از غم و غصه را به بار بیاورد. تایید در نوع پختن یک غذای خوشمزه، تایید در نوع پوشش و زیبایی ظاهری، تایید در ابراز محبتهایشان، تایید در نوع تربیت فرزندان و نوع رفتار با دیگران و... می تواند در روحیه او تاثیر بسزایی داشته باشد.

6. سمعی بودن قوی
خانم ها به حرف هایی که می شنوند خیلی حساس هستند و برایشان خیلی مهم است، یعنی نوع گفتار خوب و دلنشین و جذاب می تواند روحیه خوبی را در آنها ایجاد کند و امواجی از شوق را در روحیه آنها بوجود آورد. بنابراین بهتر است آقایان در موقع گفتار دقت کنند و از کلمات تحقیر آمیز و مایوس کننده و نامناسب استفاده نکرده و به تک تک جملات خود اهمیت بدهند.
بنابراین ابراز محبت کلامی برای اثبات علاقه لازم بوده و باید جدی گرفته شود.

7. دوست داشتن تعریف و تجمید 
خانم ها معمولا وقتی همسرشان از آنها تعریف و تمجید می کنند خیلی خوششان می آید و شور و نشاط زندگی را در آنها بیشتر و تقویت می کند.

8. علاقمند بودن به دریافت هدیه 
خانم ها به دریافت هدیه علاقه خاصی دارند و این هدیه را دال بر قدرانی همسر می دانند هر چند هدیه کوچک و کم ارزشی باشد و لو اینکه به اندازه یک شاخه گل باشد.

و اما نکاتی که در ویژگی های رواشناختی آقایان وجود دارد و بهتر است خانم ها شناختی در این زمینه داشته باشند از این قرارند؛

1. قدرت تعقل و استدلال در آقایان بیشتر است.
بنابراین در مدیریت خانواده اگر مبنای عقل و خرد و مشورت گرایی مقدم شود، ریشه بسیاری از تنش ها از بین می رود و لازم است خانم ها این ویژگی و خصلت خاص مردان را جدی بگیرند و موقع صحبت و گفتگو و اعلان نظر، نگاه منطقی و عقلانی همسر را بپذیرند و به گفتارشان اهمیت قائل شوند.

2. علاقه به کمک رسانی به دیگران
مردان همواره دوست دارند مشکلی را حل کنند و به کمک دیگران بشتابند.

3. کلی نگر بودن
بیشتر آقایان به مسائل و امورات زندگی نگاه کلی گرایانه دارند و از جوانب مختلف زمانی و مکانی موضوع را تحلیل می کنند بنابراین لازم است که خانم ها موقع صحبت و مشورت در مسائل زندگی به این نگاه همسرشان بهاء بدهند و اهمیت ویژه قائل شوند.

4. قوی تر بودن کنترل هیجانی
واکنش های هیجانی معمولا در آقایان منطقی و هدفمند می باشد، این هم به خاطر داشتن روحیه تعقل گرایی است. بنابراین انتظار واکنش هیجانی سریع و شدید در برخی موارد صحیح نمی باشد.

5. روحیه بصری در آقایون بیشتر جلوه می کند.
بنابراین خانمی که از نظر ظاهری موجه تر باشد برای مردان جذاب می باشد و از این رو مردان با دیدن و لمس کردن بیشتر لذت می برند.

6. قدردانی و تشکر را بیشتر دوست دارند.
بنابراین خانم هایی که بیشتر قدر زحمات همسرشان را در بر آورده کردن نیازهای خانواده می دانند، در زندگی موفق تر هستند و از نظر شوهرانشان جذابتر و مهربانترند.

7. داشتن روحیه استقلال قوی
مردان روحیه استقلال طلبی بیشتری نسبت به زنان دارند، پس زنانی که اجازه می دهند همسرشان در انجام امورات خانواده تصمیم گیری مستقل و یا تصمیم گیرنده نهایی باشند در چشم همسرشان محبوب ترند و امید موفقیت بیشتر خواهد شد.

پی نوشت:
[1]. احمدی، محمد رضا.(1380). تفاوت زن و مرد از منظر روان شناسي و متون ديني، نشریه معرفت: شماره 97

 

http://www.askdin.com/comment/1023564#comment-1023564