فردی که پس از شهادت امام حسین (ع) به کربلا رسید و شهید شد

پرسش:
نام فردی که پس از شهادت امام حسین (علیه السلام) به کربلا رسید و شهید شد چیست؟

 


پاسخ:
"هفهاف بن مهند راسبی" بصری از تیره "راسب" و از قبیله "ازد" و اهل "بصره" بود. بنا به نوشته ی دانشمندان رجالی - مردی شیرافکن، کوه کن، تکسوار، نیک سیرت، و از پاکان و شجاعان بصره و از مخلصان جماعت شیعه بود.

"هفهاف" در عشق ورزی به امیر مومنان (علیه السلام) و محبت شاه ولایت و اطاعت از اهل بیت (علیهم السلام) گوی سبقت از دیگران ربوده بود و در جنگ "صفین" ملازم آن حضرت بود. پس از شهادت امیر مومنان (علیه السلام) روزگارش را در خدمت حضرت مجتبی(علیه السلام) به سر برد. پس از شهادت آن حضرت ساکن "بصره" شد تا اینکه شنید حضرت حسین (علیه السلام) از "مکه" عازم سفر "عراق" گردیده است. "هفهاف" در عین اینکه بیرون از "بصره"سخت بود و فضای جاسوسی و رعب و وحشت بر آن دیار حاکم بود از "بصره" بیرون تاخت تا عصر عاشورا خود را به "کربلا" رسانید، بر لشکر "عمر سعد" وارد شد و پرسید: مولایم حسین (علیه السلام) کجاست؟ گفتند: تو کیستی و کجا بودی؟
گفت من "هفهاف بن مهند راسبی" بصری هستم برای یاری حسین (علیه السلام) آمده ام.گفتند: ما حسین (علیه السلام) را کشتیم و از اولاد و اصحاب او جز فردی بیمار و جماعتی از زنان و دختران باقی نگذاشتیم ،اکنون گروهی از لشکر "عمر سعد" به غارت خیمه های حسین هجوم برده اند!


دنیا در نظر "هفهاف" تاریک شد و آه از نهادش برآمد؛ بعد از شنیدن این خبر به سپاه دشمن هجوم برد و از چپ و راست حمله برد تا اینکه از همه طرف به دستور "عمر سعد" به او حمله شد و در محاصره قرار گرفت تا اسبش از پای درآمد و پیاده ماند. او پیاده به جنگ ادامه داد تا بر اثر کثرت جراحت به شدت خون آلود و مجروح گشت و جمعی از دشمنان او را محاصره کردند و نزدیک گودال قتلگاه به خاک افتاد و این یار باوفای حضرت نیز در آخرین دقایق بازمانده از آن مصیبت عظیم در لحظه های پایانی به سالار شهیدان پیوست. او ظاهراً هنگام شهادت بیش از 50 سال سن داشته است.(1)

پی نوشت:
مامقانی، تنقيح المقال، ج3، ص303،

http://www.askdin.com/showthread.php?t=65425&p=1022411&viewfull=1#post10...