چگونه خواستگار هم کفو؛ پیدا کنم؟


پرسش:
اکثر خواستگارهایم معیارها و ملاک های من را برای ازدواج ندارند، سنم رو به افزایش هست؛ چگونه خواستگار هم کفو داشته باشیم؟


پاسخ:
انتخاب همسر بر اساس معیارها و ملاک های ازدواج
اساساً ازدواج و زندگي مشترك وقتي ثمربخش، سودمند و ماندگار است كه عقربه روحيه‏ ها، غرايز و طرز تفكر دو طرف، همسو و نزديك باشد؛ در غير اين صورت، ريسمان وحدت و يگانگي به ضعف و سستي مي ‏گرايد و سرانجام گسسته مي‏شود؛ بنابراین شما نیز اگر می خواهید نیمه گمشده خود را در ازدواج بیابید، در قدم نخست باید دقت كنيد و ببيند آيا فردی که برای ازدواج در نظر گرفته اید، از لحاظ اعتقادي، اخلاقي، فكري، فرهنگي و جغرافیایی، اجتماعی، خانوادگي، جسمی و زیبایی، روحی و روانی، سنی، سیاسی، تحصیلی و عشق و علاقه با شما همخواني و تناسب دارد يا نه. بدون شک مهمترین عامل موفقیت و خوشبختی در ازدواج، وجود تطابق و همخوانی دختر و پسر در زمینه های ذکر شده می باشد؛ از این روی آن چیزی که در ازدواج مهم تلقی می شود، میزان همخوانی، تطابق و تناسب دختر و پسر در معیار ها و ملاک های ازدواج است؛ از آنجا که يكي از مهم ترين ثمرات و اهداف ازدواج از نظر اسلام، رسيدن به آرامش است و اين آرامش در صورتي حاصل مي شود كه ما با توجه به معيارها و ملاك هاي اساسي و مهم، انتخاب مناسبي داشته باشيم؛ چرا که سعادت و خوشبختی ازدواج، در گرو رعایت دقیق معیارها و پایبندی به آنهاست و تحقیقات بسیاری این نتیجه را به اثبات رسانیده که زن و شوهرهایی که بیشترین تطابق و همخوانی و تفاهم را با هم دارند، ازدواج موفق و پایداری دارند و در زندگی با مشکلات کمتری روبرو هستند.

وسواس و کمال گرایی در انتخاب همسر ممنوع!
نکته مهم این است که در انتخاب همسر هرگز نباید دچار وسواس و کمال گرایی گردید؛ چون اصولاً در انتخاب همسر هر مقدار هم تلاش کنید، مطابقت کامل و صددرصد با طرف مقابل حاصل نخواهد شد و برخی تفاوت‌ها جزئی وجود خواهد داشت. گاهی همین تفاوت‌ها زندگی را شیرین می‌کنید و باعث تنوع در آن می‌گردد. مهم این است که شما در معیارها و ملاک‌های اساسی ازدواج و نه معیارهای خودساخته بیشترین تناسب و همخوانی را داشته باشید، در این صورت، تفاوت‌های جزئی در برخی معیارها و ملاک‌های غیرمهم ؛ضرری به زندگی‌ شما نمی‌زند.
برخی از تفاوت‌های جزئی و یا اختلاف سلیقه را می‌توان به تدریج و با گفتگو، استدلال و منطق و البته می‌توانید با برنامه‌ریزی درست و اصولی و به‌کار بردن برخی تکنیک‌های تغییر رفتار برطرف کرد، اما اگر با طرف مقابل تان در معیارها و ملاک‌های ازدواج تفاوت‌های فاحشی داشته باشید، به احتمال خیلی زیاد در زندگی دچار مشکل خواهید شد.

اعتدال و ميانه روي در انتخاب همسر
باید توجه داشت که تنها اعتدال و ميانه روي است كه انسان را به سرمنزل مقصود مي‌رساند و افراط و تفريط يا تندروي و كندروي در هر كار و عرصه‌اي آدمي را از نيل به هدف باز مي‌دارد.
در امر مقدس ازدواج و تحقيق و معيار سنجي و معيار سازي‌هاي آن، بايد اعتدال را در پيش گرفت. نه سخت گيري و احتياط غير ضروري كار درستي است و نه ولنگاری و ریسك كردن، در اصطلاح فلسفی مي‌گويند: «أنَّ الشیءَ إذا جاَوَز حدّهُ إنْعکَسَ ضِدّه؛ هر چيزي از مرز اعتدال گذشت به ضد يا نقيض خويش تبديل مي‌گردد و نتيجه معكوس خواهد داد». گاهي برخي افراد با همه سخت گيري‌ها و به اصطلاح احتياط كردن‌ها، به آنچه مطلوب و مقصودشان بوده نمي‌رسند و به آن چه دست يافته‌اند، با ملاك و معيارهاي مورد نظرشان ناهمگون است.

توصیه می‌شود وقتی خواستگاری به شما معرفی می شود برای رسیدن به جمع‌بندی نهایی می‌توانید از جدول نمره‌دهی و جمع‌بندی امتیازات استفاده کنید به این صورت که هر یک از معیارها و ملاک‌های ازدواج و نیز مزایا و معایب طرف مقابل را از 1 تا 100 نمره گذاری کنید. ازدواج زمانی مناسب خواهد بود که میانگین نمرات از 70 به بالا باشد و نمره هر یک از معیار از50 کمتر نباشد، در غیر این صورت، ازدواج ریسک‌پذیر خواهد بود. همچنین می‌توانید از مشاوره‌های تخصصی استفاده کنید و با مراجعه حضوری به مراکز مشاوره‌ای و خدمات روانشناختی معتبر و گفتگو با مشاوران و روانشناسان با تجربه در زمینه ازدواج به جمع‌بندی نهایی برسید و از صحت و سلامت ازدواج تان مطمئن گردید.
اگر شما در انتخاب همسر دقت کنید و براساس موازین و اصول همسرگزینی همسر آینده تان را انتخاب کنید و به معیارها و ملاک های ازدواج توجه کنید و بکوشید تناسب لازم را در این زمینه با طرف مقابل تان داشته باشید و صحت و سلامت ازدواج تان به تأیید مشاوران و روانشناسان ازدواج برسد، مشکل خاصی برای ازدواج تان وجود ندارد.

تلاش فعالانه برای جذب خواستگار
برای جذب خواستگاران خوب و مناسب توصیه می شود علاوه بر دعا و توسل به افراد موثق و مورد اطمینان از دوستان و آشنایان در محل تحصیل، محل کار و محل زندگی‌تان بسپارید که اگر پسر خوب و مجردی را سراغ دارند که با شما همخوانی و تناسب دارد به صورت غیرمستقیم به خانواده شما معرفی کنند تا زمینه خواستگاری و ازدواج به وجود آید. این کار منافاتی هم با دعا و درخواست از خدا ندارد. می توانید در کنار دعا و نیایش به فعالیت های فعالانه خود برای جلب خواستگار متناسب با وقت و فرصت خود روی بیاورید.
به قول معروف: «از شما حرکت از خدا برکت»

حرف آخر!
اگر با همۀ تلاش های شما برای جذب خواستگاران خوب و مناسب، خواستگار خوبی ندارید، آنگاه توصیه می شود به حداقل ها بسنده کنید و با یکی از بهترین خواستگاران تان که محدودیت کمتری دارد و در معیارها و ملاک های اساسی ازدواج تفاوت فاحش و آشکاری با او ندارید، ازدواج کنید و سعی کنید در زندگی مشترک با همسرتان در زمینه های مختلف علی رغم تفاوت هایی که باهم دارید به توافق و تفاهم برسید و سازگاری داشته باشید.
آسیب ها و مخاطرات ترک ازدواج به مراتب بیشتر و شدیدتر از ازدواجی است که از ایده آل های ما فاصله دارد. اگر دختری ترک ازدواج کند با افزایش سن به صورت طبیعی پدرومادرش را از دست خواهد داد و با فوت آنها تنها و بی‌کس شده و از حمایت و پشتیبانی خانواده محروم خواهد ماند.
فشار مالی، تنگناهای اقتصادی، تنهایی، سرکوب بسیاری از نیازها و... چنین دختری را در معرض آسیب ها و ابتلا به انواع و اقسام آشفتگی روحی و روانی قرار خواهد داد. از سوی دیگر در جامعه کنونی گرگ هایی که در لباس میش هستند در اطراف ما کم نیستند و در کمین دختران ساده دل و تنها نشسته اند تا آنها را بفریبند و از آنها بهره برداری جنسی و غیرجنسی کنند.

لُب کلام!
باور و اعتقاد ما این است که هنر آن نیست که شما زندگی ایده‌آلی بیابید، بلکه هنر آنست که شما با تلاش و کوشش خودتان و نیز با همکاری و همفکری با شریک زندگی‌تان بتوانید زندگی ایده‌آل و مطلوبی برای خویش بسازید و موانع و مشکلات آن را برطرف کنید. در این صورت لذت زندگی دو چندان، بلکه صد چندان خواهد شد.

معرفی منابع برای مطالعۀ بیشتر:

 

  1. حسینی، سیدمهدی، فنون همسریابی و همسرگزینی برای دختران، تهران: ساوالان،1390.
  2. امینی، ابراهیم، انتخاب همسر، تهران: انجمن اولیاء و مربیان، 1387.
  3. مظاهري، علي اكبر، جوانان و انتخاب همسر، قم: پارسيان، 1378.
  4. هدایتی، علی، کفویت در ازدواج در قلمرو فقه اسلامی و حقوق ایران، قم: بوستان کتاب قم،1390.www.askdin.com/showthread.php?t=63328&p=1000134#post1000134